Մասրիկ-1. պետություն-մասնավոր համագործակցությունը ի նպաստ արդյունաբերական մասշտաբի արևային էներգետիկայի զարգացման
2015 թվականին Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև ստորագրվեց դրամաշնորհային մի համաձայնագիր, որով սկիզբ դրվեց Արդյունաբերական մասշտաբի արևային էներգիայի ծրագրի մեկնարկը: Երեք տարի անց 2018 թվականի մարտի 27-ին Ծրագիրը արձանագրեց այդ տարիների ընթացքում կատարված ծավալուն աշխատանքների կարևոր արդյունքներից մեկը: «Մասրիկ-1» 55ՄՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայանի համար կազմակերպված մրցույթի շրջանակում բացվեցին ներդրող ընկերությունների ֆինանսական փաթեթները և հայտնի դարձավ ամենացածր էլեկտրաէներգիայի սակագին առաջարկած ընկերության անունը: Նվազագույն սակագնի առաջարկը ստացվել է Նիդերլանդներից «Ֆոտովատիո Ռենյուաբլ Վենչրս Բի.Վի.» (Fotowatio Renewable Ventures B.V) և «Իսպանիայից ԷֆԷսԷլ Սոլար Էս.Էլ.» (FSL Solar S.L.) համաշխարհային առաջատար ընկերություններից կազմված կոնսորցիումի կողմից: Առաջարկվող սակագնի չափն է 0.0419 ԱՄՆ դոլար՝ առանց ԱԱՀ-ի (20.11 դրամ): Համեմատության համար նշենք, որ ներկայումս Հայաստանում գործող բնական ջրահոսքերի վրա փոքր հիդրոկայանների համար սակագինը 23.8 դրամ է:
Ստացված արդյունքները վկայում են այն մասին, որ արդեն այսօր Հայաստանում արևային ֆոտովոլտային էներգետիկան ի զորու է հաջողությամբ մրցակցել էներգետիկայի այլ ճյուղերի հետ, երկրի էներգետիկ հաշվեկշռում հավակնել շատ ավելի բարձր կշռի և առաջընթացի նոր թափ հաղորդել Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության և անկախության ապահովման գործին:
Նշենք, որ «Մասրիկ-1» կայանը նախատեսվում է կառուցել Գեղարքունիքի մարզի Մեծ Մասրիկ համայնքում՝ ամբողջությամբ օտարերկյա ներդրումների ներգրավմամբ: Կայանի համար ընտրված տարածքում առկա են ժամանակակից հզոր ֆոտովոլտային կայան կառուցելու համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Կայանի հզորությունը թույլ կտա տարեկան արտադրել մինչև 120 մլն կՎտ·ժամ էլեկտրաէներգիա: Ակնկալվող ներդրումների չափը մոտ 50 մլն ԱՄՆ դոլար է:
«Մասրիկ-1» ծրագրի ներդրողների մրցույթի սկիզբը դրվեց 2017 թ. փետրվարին Երևանում կայացած «Էներգետիկայի շաբաթ» միջոցառմանը, որին մասնակցեցին հիսունից ավելի արտերկրի ընկերությունների ներկայացուցիչներ: Ներդրողների բարձր հետաքրքրությունը հաստատվեց նաև ծրագրի նախաորակավորման փուլում: Մրցույթի հայտեր գնեցին յոթ տասնյակից ավել ընկերություններ Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, Հնդկաստանից, Հարավային Աֆրիկայից և այլ երկրներից: Քսան ընկերություն հայտեր ներկայացրեցին, որոնցից տասը հաղթահարեցին նախաորակավորման շեմը, իրավունք ստացան մասնակցել մրցույթի գլխավոր փուլին և ներկայացնել իրենց ձեռնտու սակագինը:
Հավելենք, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում ՀՀ կառավարության, ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների, ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի, Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի ու նրա խորհրդատուների ջանքերի, ինչպես նաև Համաշխարհային Բանկի անմիջական աջակցությամբ իրականացված աշխատանաքները ներառել են ոչ միայն «Մասրիկ-1» ծրագիրը, այլ նաև Հայաստանի արևային ներուժի գնահատումն ու միջազգային խորհրդատվական ընկերության կողմից ճշգրտված արևային քարտեզների մշակումը, խոշոր արևային կայաններ կառուցելու նպատակով ընդհանուր 120 ՄՎտ հզորությամբ թվով վեց տեղանքների ընտրությունը, այդ կայանների ներդրողների մրցույթների կազմակերպման համար անհրաժեշտ ամբողջական փաստաթղթերի պատրաստումը՝ ներառյալ տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորումները:

Масрик-1: государсвтенно-частное сотрудничество с целью развития солнечной энергетики промышленного масштаба
В 2015 году между Республикой Армения и Международным банком реконструкции и развития было подписано грантовое соглашение, которое положило начало старту программы солнечной энергии промышленного масштаба. Спустя три года, 27 марта 2018 года в рамках программы был зафиксирован один из важных результатов проведенных за это время масштабных работ. В рамках организованного тендера на строительство солнечной электростанции мощностью 55 МВт Масрик-1 были открыты финансовые пакеты инвестиционных компаний и стало известно имя компании, предложившей самый низкий тариф на электроэнергию. Предложение по минимальному тарифу получено от консорциума, сформированного ведущими мировыми компаниями – нидерландской Фотоватио Реньюабл Венчрс Би.Ви (Fotowatio Renewable Ventures B.V) և испанской ЭфЭсЭл Солар Эс.Эл. (FSL Solar S.L.). Размер предлагаемого тарифа - 0.0419 доллара США без НДС (20.11 драма). Для сравнения отметим, что сейчас тариф действующих в Армении малых гидростанций, использующих естественные водные потоки составляет 23.8 драма.
Полученные результаты свидетельствуют о том, что уже сегодня солнечная фотовольтаическая энергетика в Армении способна успешно конкурировать с другими отраслями энергетики, претендовать на более высокий удельный вес в энергетическом балансе страны и придать новый импульс прогрессу в деле обеспечения энергетической безопасности и независимости Армении.
Отметим, что станцию Масрик-1 планируется построить в общине Мец Масрик полностью путем привлечения иностранных инвестиций. На территории, выбранной под станцию, есть все необходимые условия для строительства мощной фотовольтаической станции. Мощность станции позволит производить в год до 120 миллионов кВт.ч электроэнергии. Объем ожидаемых инвестиций составляет около 50 миллионов долларов США. Начало конкурса для инвесторов по программе Масрик-1 было положено в ходе состоявшегося в феврале 2017 года мероприятия «Энергетическая неделя», в котором приняли участие представители свыше 50 зарубежных компаний. Высокая заинтересованность инвесторов была подтверждена также в предквалификационном этапе программы. Заявки на конкурс приобрели свыше 70 компаний из Европы, США, Китая, Индии, Южной Африки и других стран. Двадцать компаний представили заявки, десять из которых преодолели предквалификационную планку, получили право участвовать на главном этапе конкурса и представить выгодный для них тариф.
Добавим, что за последние три года работы осуществленные усилиями правительства РА, министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, Комиссии по регулированию общественных услуг РА, Фонда возобновляемой энергетики и энергосбережения Армении, а также при непосредственном содействии Всемирного банка, включали не только программу Масрик-1, но и оценку солнечного потенциала Армении и разработку уточненных солнечных карт международными консалтинговыми компаниями, выбор шести местностей для строительства крупных солнечных станций общей мощностью 120 МВт, подготовку целостных пакетов, необходимы для организации тендеров для инвесторов этих станций, включая технико-экономическое обоснование.