Հայաստանը հանդես կգա էլեկտրաէներգետիկ ոլորտի տարածաշրջանային հանգույցի դերում
Իրան-Հայաստան և Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման օդային գծերի կառուցումից և շահագործման հանձնելուց հետո Հայաստանը հանդես կգա  էլեկտրաէներգետիկ ոլորտի տարածաշրջանային հաբի (հանգույցի) դերում՝ կապելով Իրանի, Վրաստանի և Ռուսաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգերը։ Կառավարության գործունեության առաջիկա հինգ տարիների ծրագիրն ամրագրել է, որ ինչպես Իրան-Հայաստան, այնպես էլ Հայաստան-Վրաստան օդային գծերը շահագործման կանձնվեն  2019թ. վերջին։
Իրան-Հայաստան 400կՎ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման ծրագրի շրջանակներում, որն արդեն մեկնարկել է, 2017-2018թթ. ընթացքում նախատեսվում է ավարտել հենասյունների և հաղորդալարերի մոնտաժման, ինչպես նաև ենթակայանի կառուցման աշխատանքները։ Գիծը և ենթակայանը շահագործման կհանձնվեն 2019թ.։ Այն հնարավորություն կընձեռի 3 անգամ ավելացնել էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերը հարևան Իրանի հետ։
Մինչև տարեվերջ կառավարությունը մտադիր է սկսել նաև Հայաստան-Վրաստան 400կՎ օդային գծի նախագծման աշխատանքները։ Ծրագրի իրականացման ավարտ է սահմանված 2019 թվականը։
Նշենք, որ հայտարարված միջազգային մրցույթի շրջանակում այս պահին ընթանում է Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման կապալառու կազմակերպության ընտրության գործընթացը, որը նախատեսվում է ավարտել սեպտեմբերին։

Армения выступит в роли регионального хаба в электроэнергетической сфере
После строительства и ввода в эксплуатацию воздушных линий электропередачи Иран-Армения и Армения-Грузия, Армения выступит в качестве регионального хаба в электроэнергетической сфере, связав электроэнергетические системы Ирана, Грузии и России. В программе деятельности правительства на ближайшие пять лет закреплено, что воздушные линии электропередачи как Иран-Армения, так и Армения-Грузия, будут сданы в эксплуатацию в конце 2019 года.
В рамках уже стартовавшей программы строительства ЛЭП Иран-Армения в 400 кВ в 2017-2018 годах планируется завершить работы по монтажу опор и проводов, а также строительству подстанции. Линия и подстанция будут сданы в эксплуатацию в 2019 году. Это позволит увеличить взаимопотоки электроэнергии с соседним Ираном в три раза.
До конца года правительство намерено также начать проектные работы над воздушной линией Армения-Грузия в 400 кВ.  Установленный срок завершения реализации программы – 2019 год.
Отметим, что в рамках объявленного международного тендера, в данный момент проходит процесс выбора организации-подрядчика для строительства линии электропередачи Армения-Грузия, который планируется завершить в сентябре.